H Αθήνα έχει να αντιμετωπίσει πολλά προβλήματα – από το κυκλοφοριακό μέχρι την εγκληματικότητα και από το στεγαστικό μέχρι τις στρεβλώσεις που προκαλεί ο υπερτουρισμός. Τίποτε από αυτά δεν μπορεί να λύσει μόνος του ο δήμος. Σε κανένα μέτωπο δεν θα σημειώσει πρόοδο η κυβέρνηση αν δεν συνεργαστεί με την τοπική αυτοδιοίκηση. Ο μεταξύ τους πολιτικός ανταγωνισμός δεν ωφελεί τους ίδιους. Αλλά, κυρίως, προκαλεί ζημιά σε μια ήδη επιβαρυμένη πρωτεύουσα.
Η Αθήνα στα δύο
21" χρόνος ανάγνωσης
![η-αθήνα-στα-δύο-0](https://www.kathimerini.gr/k-default-image.jpg)