Τι μπορεί να τους τρομάξει; Τι μπορεί να τους φέρει στο παραβάν, προτού πάρουν τον δρόμο για την ξαπλώστρα; Η απάντηση που δίνει η Ν.Δ. είναι μάλλον: ο Τσίπρας. Αν ο Κασσελάκης ταυτιστεί με τον τσιπρικό λαϊκισμό, τότε μπορεί να αφυπνιστεί ο παλιός φόβος των νοικοκυραίων. Ποιος όμως φοβάται ακόμη τον Τσίπρα για να μπορεί δι’ αυτού να φοβηθεί και την πολιτική του μετενσάρκωση; Αν κάποιον μπορεί να αναστατώσει αυτή η σύγκριση, είναι μάλλον τους δύο συγκρινόμενους – παρά τους ψηφοφόρους. Ο Κασσελάκης που λέει ότι δεν θέλει τον Τσίπρα ούτε υπουργό (σαν να διεκδίκησε ο πρώην πρωθυπουργός να γίνει από δήμαρχος κλητήρας)· και ο Τσίπρας που αξίωσε την αποχώρηση Κασσελάκη στο συνέδριο, προτού πέσει σε παγερή σιωπή: Αυτοί οι δύο πρέπει να βλέπουν τους εαυτούς τους μονταρισμένους μαζί στο κλιπάκι της Ν.Δ. και να φρίττουν.
Ποιον ταράζει το ντουέτο;
40" χρόνος ανάγνωσης
![ποιον-ταράζει-το-ντουέτο-0](https://www.kathimerini.gr/k-default-image.jpg)