Τον πήρε, λέει, τηλέφωνο για να πάει στο Σύνταγμα. Αλλά δεν χρειαζόταν. Ο Αλέξης Τσίπρας δεν θα μπορούσε να λείπει από την κεντρική προεκλογική συγκέντρωση του ΣΥΡΙΖΑ, σύμφωνα με τον διάλογο που μετέφερε στους συγκεντρωμένους ο Κασσελάκης. Τι είδε ο τέως στον νυν; Να τον ξένισε άραγε η ροζ γραβάτα – την οποία εκείνος δεν έβαλε (σχεδόν) ποτέ; Να ένιωσε οικεία κάτω από τις παλαιστινιακές σημαίες που ανέμιζαν γύρω από την εξέδρα; Να παραξένεψε τον Τσίπρα που ο διάδοχός του επαιρόταν ότι διέπρεψε στην Αμερική, «την πιο ανταγωνιστική αγορά του κόσμου»; Να τον διασκέδασε που ο ομιλητής τα παρουσίαζε όλα ως «προσωπική του μάχη»; Ποιος ξέρει. Στον ίδιο τον Τσίπρα πάντως δεν είχαν φωνάξει ποτέ «ήρθε η ώρα, να ξεβρωμίσει η χώρα». Δεν τον είχαν για τέτοιες δουλειές.
Ο τέως και ο νυν
38" χρόνος ανάγνωσης
![ο-τέως-και-ο-νυν-0](https://www.kathimerini.gr/k-default-image.jpg)