Κάθε προσπάθεια κάλυψης των κενών θέσεων στο ΕΣΥ μοιάζει εκ των προτέρων καταδικασμένη. Η ανταπόκριση στις σχετικές προκηρύξεις είναι μηδαμινή, παρά την όποια προσπάθεια να προσφερθούν ελκυστικά κίνητρα – αυξημένες απολαβές ή εξασφάλιση διαμονής. Η απροθυμία των γιατρών σχετίζεται με τα μεγάλα προβλήματα που ταλανίζουν τα νοσοκομεία και είναι γνωστά. Η ανάταξη του ΕΣΥ προϋποθέτει μία ολοκληρωμένη στρατηγική και όχι προσωρινές λύσεις.
Στρατηγική, όχι ημίμετρα
18" χρόνος ανάγνωσης
![στρατηγική-όχι-ημίμετρα-0](https://www.kathimerini.gr/k-default-image.jpg)