Τα κόμματα δεν μπορούν να ελέγχουν τους τρόπους όλων των στελεχών τους. Γι’ αυτό και οι πολιτικοί οργανισμοί δεν κρίνονται από τα ατομικά παραπτώματα. Κρίνονται από την αντίδρασή τους σε αυτά – από το αν επιδεικνύουν ανοχή ή, αντιθέτως, φροντίζουν να τιμωρούν παραδειγματικά αντικοινωνικές και τοξικές συμπεριφορές. Αυτό ισχύει πρωτίστως για περιπτώσεις δημοσίων προσώπων που σταδιοδρομούν αποσπώντας δημοσιότητα με προσβολές και υπερβολές. Εκεί πια δεν υπάρχει το άλλοθι του «προσωπικού ύφους». Η ευθύνη γίνεται συλλογική.
Η ευθύνη των κομμάτων
22" χρόνος ανάγνωσης
![η-ευθύνη-των-κομμάτων-0](https://www.kathimerini.gr/k-default-image.jpg)