To θέαμα ήταν κάπως στυφό. Η αίθουσα του Κοινοβουλίου όπου συνεδρίαζε η Επιτροπή Κοινωνικών Υποθέσεων ήταν σχεδόν άδεια. Γι’ αυτό και η φωνή του υπουργού Υγείας επέστρεφε με δυνατό αντίλαλο. Οποιος είχε προσέξει το ακροατήριο δεν μπορεί παρά να περίμενε ότι σύντομα θα σχηματιζόταν το γνωστό ντουέτο των μεγάλων επιτυχιών. Η φωνή του Αδώνιδος έμελλε πάλι να παντρευτεί με τη φωνή του παρτενέρ του, Παύλου Πολάκη, που είχε αρχίσει να φωνάζει από τα έδρανα. Το κωμικοτραγικό –με την έμφαση στο δεύτερο συνθετικό, το ετυμολογούμενο από τον τράγο– ήταν ότι ο Πολάκης αποχώρησε θιγμένος. «Φύγε, δειλέ», του φώναζε ο Αδωνις κι ένα πηγαίο «ουστ» πέταξε από το έρκος των οδόντων του. «Ακούσατε τι είπε; Είπε “ουστ”!» έλεγε αποτροπιασμένος ο Πολάκης. Μα αυτός δεν είναι ο προορισμός της σχέσης τους; Να επικοινωνούν στο τέλος με μονοσύλλαβα. Ουστ. Γκιτ. Μπε.
Το ντουέτο των σουξέ
41" χρόνος ανάγνωσης
![το-ντουέτο-των-σουξέ-0](https://www.kathimerini.gr/k-default-image.jpg)