Η Ελλάδα οφείλει να μελετήσει τα παραδείγματα των προορισμών που έχουν υπερβεί τα όρια αντοχής τους στον τουρισμό, όπως η Μαγιόρκα και η Βαρκελώνη, και να τα εκλάβει ως ένα μέλλον που μπορεί να αποφύγει. Δεν είμαστε ακόμη εκεί. Πράγμα που σημαίνει ότι έχουμε τον χρόνο να σχεδιάσουμε το είδος και το εύρος της ανάπτυξης που θέλουμε, χωρίς στρεβλώσεις και κοινωνικές εντάσεις.
Ορια αντοχής
18" χρόνος ανάγνωσης
![ορια-αντοχής-0](https://www.kathimerini.gr/k-default-image.jpg)