Η επέτειος είναι ιστορική. Εθνική. Αλλά ποιος μπορεί να βγει από το πετσί του για να δει αφ’ υψηλού την Ιστορία; Ο Αλέξης Τσίπρας τουλάχιστον το ομολόγησε εξαρχής στον δικό του απολογισμό ότι η «αναδρομή» του δεν μπορεί παρά να είναι «φωτισμένη από συγκεκριμένη ιδεολογική γωνία». Η γωνία αποκαλύπτεται στην απόφανση ότι «η κυβέρνηση του ΣΥΡΙΖΑ δεν κατάφερε να γευτεί τους καρπούς των προσπαθειών της». Ποιος έκοψε τους καρπούς; Η πανδημία, γράφει ο Τσίπρας, «έδωσε τη δυνατότητα (στην κυβέρνηση Μητσοτάκη) να δαπανήσει πάνω από 60 δισ. ευρώ σε 4 χρόνια», ενώ η κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ «είχε την υποχρέωση να μαζέψει 40 δισ.». Ο στοχαστικός Τσίπρας επαναλαμβάνει έτσι τον ισχυρισμό του μαχόμενου Τσίπρα ότι «αν εγώ είχα να μοιράσω 50 δισ., θα έβγαινα πρωθυπουργός μέχρι να βαρεθώ». Κι αυτός είναι όντως ο πυρήνας της τσιπρικής ιδεολογίας: Οποιος μοιράζει, βγαίνει.
Μέχρι να βαρεθεί…
41" χρόνος ανάγνωσης
![μέχρι-να-βαρεθεί-0](https://www.kathimerini.gr/k-default-image.jpg)