Η αύξηση του ορίου για απόκτηση «χρυσής βίζας» φαίνεται ότι αποδίδει. Χρειάζονται όμως κι άλλα βήματα προς αυτή την κατεύθυνση προκειμένου να μην ενθαρρύνονται πια οι ευκαιριακοί «επενδυτές», οι οποίοι μέχρι πρότινος αποκτούσαν ασύμμετρα προνόμια, εντελώς δυσανάλογα προς το αποτύπωμά τους στην εθνική οικονομία. Δεν είναι αυτές οι «επενδύσεις» που θα συμβάλουν μακροπρόθεσμα στον εθνικό πλούτο. Αντιθέτως. Παράγουν περισσότερες στρεβλώσεις, παρά οφέλη.
Η στρέβλωση της βίζας
18" χρόνος ανάγνωσης
![η-στρέβλωση-της-βίζας-0](https://www.kathimerini.gr/k-default-image.jpg)