Ευτυχώς οι ανδριάντες δεν ακούν. Ούτε μπορούν να απλώσουν χέρι. Ο ανδριάντας που ο Χάρης Δούκας χρησιμοποίησε ως ντεκόρ για την επετειακή ανάρτησή του σίγουρα θα αντιδρούσε αν μπορούσε να ακούσει τον δήμαρχο Αθηναίων να δηλώνει λίγους μήνες μετά την εκλογή του ότι «είμαστε σε αδιέξοδο για την καθαριότητα» στην πρωτεύουσα. Ο ανδριάντας είναι βεβαίως του Ανδρέα (Παπανδρέου), του «Ανδρέα των ρήξεων και των ανατροπών που οδηγεί τα όνειρά μας», όπως έγραψε ο υποψήφιος για την προεδρία του ΠΑΣΟΚ. Μπορεί να μη βρίσκει οδηγό για απορριμματοφόρο. Μπορεί να ζητάει κιόλας προσλήψεις (πού πήγαν άραγε οι υπόλοιπες πράσινες ιδέες που είχε). Βρήκε όμως οδηγό ονείρων. Μπρούντζινο και βουβό.
Ευτυχώς δεν άκουσε
32" χρόνος ανάγνωσης