Στη γενέτειρα του κορυφαίου Ελληνα ζωγράφου Μιχάλη Μακρουλάκη τη Σύρο, παρουσιάζεται αυτή την περίοδο μέρος της έκθεσής του που είδαμε πρόσφατα στο Ιδρυμα Θεοχαράκη στην Αθήνα. Στην Επαυλη Τσιροπινά στην Ποσειδωνία υπό τη διοργάνωση και επιμέλεια του συλλέκτη έργων τέχνης Κώστα Ιωαννίδη θα απολαύσουμε την «Αρμονία των εικόνων» σε ένα διαφορετικό περιβάλλον.
Χαρακτηριστικά έργα της εξελικτικής πορείας του ζωγράφου από το 1956 έως το 2013, μικρών και μεγάλων διαστάσεων, φιλοτεχνημένα στην Αθήνα, τη Σύρο και την Τεχεράνη όπου ο καλλιτέχνης έζησε ένα μεγάλο διάστημα της ζωής του. Πρόκειται για έργα που εκπέμπουν το ελληνικό φως μέσα από το βλέμμα του Μακρουλάκη στα τοπία του από νησιά του Αιγαίου και ιδιαίτερα των Κυκλάδων, στις νεκρές φύσεις, στα πορτρέτα του, στα γυμνά ή στις εικόνες της καθημερινότητας που αποκαλύπτουν την ομορφιά της ζωής.
Η έκθεση θα διαρκέσει έως τις 31 Αυγούστου. Ωρες επίσκεψης καθημερινά από τις 6 έως τις 10.30 μ.μ.