Κύριε διευθυντά
Αν απαιτείται εντολή του υπουργού Εθνικής Aμυνας προς τον Α/ΓΕΕΘΑ για να πραγματοποιηθούν επιθεωρήσεις μέτρων ασφάλειας και ασκήσεις πυρασφάλειας σε σχηματισμούς, στρατόπεδα και μονάδες των Ε.∆. σε όλη τη χώρα και αν ο υφυπουργός Εθνικής Aμυνας ορίζεται αρμόδιος συντονιστής και πραγματοποιεί επισκέψεις σε μονάδες των Ε.∆. της χώρας για τη διενέργεια επιτόπιων ελέγχων και τη διεξαγωγή ασκήσεων πυρασφάλειας, τότε ή ο γιαλός είναι στραβός ή στραβά αρμενίζουμε.
Ο Α/ΓΕΕΘΑ θα έπρεπε να περιμένει εντολή του υπουργού ή θα έπρεπε ο ίδιος, πριν αρχίσει η αντιπυρική περίοδος και όχι μόνο, αλλά και ειδικότερα αμέσως μετά το θλιβερό συμβάν της Νέας Αγχιάλου, φιάσκο το αποκάλεσε η «Κ» της 30ής Ιουλίου 2023, να έχει διατάξει τα αυτονόητα;
Ποια η έννοια και η ανάγκη ύπαρξης των γενικών επιθεωρητών του Σ.Ξ. του Π.Ν. και της Π.Α. και των διοικητών μεγάλων και μικρών σχηματισμών και μονάδων, όταν τη δουλειά τους αναλαμβάνει να την κάνει ο υφυπουργός Εθνικής Αμυνας;
Η Ελλάδα και ειδικά οι Ε.Δ. της δεν μπορεί και δεν πρέπει να πορεύονται μόνο με τον αυτόματο πιλότο και τη βοήθεια του καλού Θεού.
ΥΓ.: Μια απορία: Δεν μπορούσε, αφού την ανέλαβε, να αφεθεί ο κ. Χαρδαλιάς να ολοκληρώσει την αποστολή του; Τι θα γινόταν αν καθυστερούσε δύο ημέρες η ανακοίνωση για την υποψηφιότητά του ως περιφερειάρχη; Ηταν σοβαρή και ουσιαστική ή για το θεαθήναι η αποστολή του;