Kύριε διευθυντά
Χρόνια τώρα απορώ γιατί οι εκάστοτε κυβερνήσεις δεν χρησιμοποιούν το μεγαλύτερο όπλο τους εναντίον των πυρκαγιών, που είναι η στρατοπέδευση στρατιωτών τη θερινή περίοδο στα ελληνικά δάση με τα κατάλληλα εργαλεία για έκτακτες πυροσβέσεις.
Και μόνον η παρουσία των στρατιωτών θα αποτρέψει κάθε εγκληματική ενέργεια. Ο φόβος ότι οι περιπολίες θα εντοπίζουν έγκαιρα τους πυρομανείς, θα λειτουργήσει αρνητικά.
Οσο για τους στρατιώτες μας, θα αποκτήσουν μια εμπειρία για εθελοντές σε παρόμοια φαινόμενα, αντίστοιχη των στρατιωτών του Ισραήλ.