Κύριε διευθυντά
Πρόσφατα πήγα σε κατάστημα της Alpha Bank για να εκτελέσω το καθήκον μου, να πληρώσω τον φόρο εισοδήματος, τον δικό μου και του γιου μου.
Πλήρωσα στο ταμείο από βιβλιάριο κοινού, με τον γιο μου, λογαριασμού. Στη δική μου απόδειξη δεν ανεγράφετο ποσό προμήθειας. Στην απόδειξη του γιου μου ανεγράφετο ποσό προμήθειας 1 ευρώ. Στην απορία μου προς τον ταμία γιατί υπήρχε αυτή η διαφορετική αντιμετώπιση, μου απάντησε ότι δεν είναι θέμα και πολιτική της τράπεζας αλλά του Δημοσίου, το οποίο κανονίζει πώς και σε ποιες περιπτώσεις ζητά προμήθεια στη συναλλαγή.
Επειδή ο κοινός νους, τον οποίο θεωρώ ότι διαθέτω, παρ’ όλη την προσπάθεια που κάνει, αδυνατεί να δώσει εξήγηση για το ποιος τελικά και γιατί, στην ίδια περίπτωση συναλλαγής, άλλοτε ζητά και άλλοτε όχι ποσό προμήθειας, θα ήθελα μία απάντηση από κάποιον αρμόδιο της Alpha Bank ή της ΑΑΔΕ.