Κύριε διευθυντά
Αισθάνομαι την ανάγκη να συγχαρώ τον ιατρό κ. Αντώνη Παπαγιάννη για την επιστολή του στην «Καθημερινή» της 28ης Ιουλίου, η οποία τιτλοφορήθηκε «Οι τολμηρές σκηνές στην 7η τέχνη».
Για μιαν ακόμη φορά ορθοτόμησε τον λόγο της αληθείας, ο οποίος αντιτίθεται στους μοντέρνους καιρούς και τα απελευθερωμένα, τάχατες, ήθη.
Ο κ. Παπαγιάννης συχνά μου θυμίζει τον «άγριο» του Αλντους Χάξλεϊ στον «Θαυμαστό καινούργιο κόσμο». Εχω πάντως την παρήγορη βεβαιότητα πως δεν πρόκειται, όποια τροπή και αν πάρουν τα ανθρώπινα, να ενστερνισθεί και την ύστατη απόφαση του «αγρίου».