Κύριε διευθυντά
Είναι κοινή διαπίστωση ότι η ρυπαρογραφία κυριαρχεί σε τοίχους και προσόψεις δημόσιων και ιδιωτικών κτιρίων της πόλης μας και, γεγονός, ότι αποτελεί προσβολή και της πλέον στοιχειώδους αισθητικής αντίληψης. Εύκολα, επίσης, γίνεται αντιληπτή η ανυπαρξία οιασδήποτε σχέσης με ορισμένα «καλλιτεχνικά» γκράφιτι που υπάρχουν σε «ακάλυπτους», κυρίως, χώρους, καθώς και η συχνή-πυκνή αναγραφή υβριστικών συνθημάτων και, γενικώς, βωμολοχιών. Είναι γεγονός ότι ο δήμος καταβάλλει προσπάθεια αντιμετώπισης του προβλήματος, η οποία όμως περιορίζεται στα «δημόσια» κτίρια. Για τα ιδιωτικά, το θέμα της απορρύπανσης έχει αφεθεί στην αγαθή προαίρεση των ιδιοκτητών, η οποία, πέραν της σχετικής δαπάνης, δεν φαίνεται να συμπορεύεται και με την απαιτούμενη έφεση καλαισθησίας. Η ανάγκη ολοκληρωμένης παρέμβασης του δήμου, εάν πράγματι ενδιαφέρεται, για την ευπρεπή εμφάνιση της πόλης προβάλλει ως μονοδιάστατη λύση. Για τον σκοπό αυτό θα ήταν αρκετή η οργάνωση τριών-τεσσάρων κινητών συνεργείων με ολιγάριθμο ειδικευμένο προσωπικό, ικανών να καλύψουν και τα επτά δημοτικά διαμερίσματα. Η απόσβεση της σχετικής δαπάνης θα έχει ως βέβαιο αντίκρισμα την αποφασιστική συμβολή του δήμου στην ικανή αναβάθμιση της αισθητικής της πόλης με θετικές επιπτώσεις σε οικονομικό και τουριστικό επίπεδο.