Κύριε διευθυντά
Ευχαριστούμε την «Καθημερινή» για τη δημοσίευση των πολύτιμων αναλύσεων του Τάσου Γιαννίτση (24.9.2023) για το μέλλον της χώρας. Γι’ άλλη μια φορά, ο κ. Γιαννίτσης με λόγο αποδεικτικόν μάς βοηθάει να αντιληφθούμε «τι μας περιμένει» – όπως έκανε και πριν απ’ την τελευταία μεγάλη κρίση της χώρας, όταν έγκυρα υπέδειξε τη βόμβα του «ασφαλιστικού» που έσκασε στα φαρισαϊκά χέρια μας.
Ομως, όπως και τότε, έτσι και τώρα, το κύριο ερώτημα είναι «ποιοι δίνουν σημασία» σ’ αυτές τις προφανείς πλέον προβλέψεις. Και δεν υπαινίσσομαι τόσο το κράτος, όσο την αμβλυμένη ευαισθησία όλων μας έναντι «των απαιτουμένων θυσιών σήμερα, για να προληφθούν μεγαλύτερες θυσίες αργότερα» – τη λυδία λίθο του ηθοπολιτικού ενεργήματος.