Κύριε διευθυντά
Με καθυστέρηση μεγάλη σας ευχαριστώ θερμώς για το κείμενο «Τίτλοι τέλους για το δημοτικό στο ∆ιαφάνι» και για την έξοχη φωτογραφία του σχολείου με τη νεαρή δασκάλα που αγκαλιάζει μητρικά τους δύο τελευταίους μαθητές της («Η Καθημερινή», 4 Ιουλίου 2023).
Νησιωτικός υπήρξε και ο δικός μου διδασκαλικός βίος, αλλά σε γυμνασιακές τάξεις πλήθουσες και ενίοτε υπερπλήθουσες. Δεν έχω παράπονο για τη θητεία αυτή. Ωστόσο ζηλεύω τη δασκάλα με τα δυο αγόρια στο Διαφάνι, όπως προ καιρού εφθόνησα τον μοναδικό μαθητή που παρήλαυνε με την ελληνική σημαία σε άλλο ακριτικό νησί.
Μακάριοι όσοι και όσες δίδαξαν σε απόμακρα θαλασσινά σχολεία με ένα ή δύο ή τρεις μαθητές.