Κύριε διευθυντά
Με την ευκαιρία της ανακινήσεως από την Τουρκία της ονομασίας των Στενών έγινε αναφορά στο θέμα του Ναού της Αγίας Σοφίας.
Νομίζω ότι υπάρχει μια παρανόηση. «Τζαμί» στα τουρκικά σημαίνει «ναός», συνεπώς «Αγιά Σοφιά Τζαμί» σημαίνει «Ναός της Αγίας Σοφίας». Καμία μετονομασία, απλώς απόδοση της παρούσης χρήσεως στην τοπική γλώσσα. Το αν οι Τούρκοι επιμένουν στη διατήρηση της αρχικής χριστιανικής αφιέρωσης του μεγαλυτέρου ναού της Κωνσταντινουπόλεως είναι ίσως δυσνόητο, αλλά συμβαίνει. Υπογραμμίζοντας την κατάκτηση της Πόλης και της Αγιά Σοφιάς, ο Πορθητής αναδεικνύεται υπερέχων και της θρησκείας.
Αλλωστε ο Πορθητής είναι αποκλειστικά δικός τους, ενώ Θεός και Αλλάχ συμπίπτουν, όπως φαίνεται και από τους αραβόφωνους χριστιανούς, οι οποίοι αποκαλούν Αλλάχ τον χριστιανικό Θεό.