Κύριε διευθυντά
Δύο επιστολογράφοι: Ο καλός φίλος Παναγής Βουρλούμης (26/9/2023) και ο κ. Ελευθέριος Αθ. Χατζόπουλος, μου επισήμαναν μια άστοχη γενίκευση που έκανα σχετικά με την απουσία των ΜΚΟ από τις πλημμύρες. Οφείλω όντως να απολογηθώ γιατί προσπαθώντας να αναδείξω την απουσία ορισμένων ΜΚΟ, ειδικά αυτών που ασχολούνται με τους μετανάστες (εξ ου και η αναφορά στην «κονόμα»), αναφέρθηκα γενικά στις ΜΚΟ. Οπως με πληροφόρησε ο Παναγής Βουρλούμης, πολλές ΜΚΟ ανταποκρίθηκαν και συνεισέφεραν στη βοήθεια προς τους πληγέντες. Το μόνο ελαφρυντικό που έχω είναι το γεγονός ότι την πληροφορία για την απουσία των ΜΚΟ από τους πληγέντες τη διάβασα σε περισσότερα από ένα έντυπα και έτσι τη θεώρησα ακριβή.