Κύριε διευθυντά
Οσοι φίλοι και πιστοί ακροατές του Τρίτου Προγράμματος της Ελληνικής Ραδιοφωνίας χρειάζεται να ταξιδεύουμε συχνά με το αυτοκίνητο σε διάφορα σημεία της χώρας, αντιμετωπίζουμε συχνές διακοπές της ακρόασης, ιδιαίτερα σε περιοχές κοντά στα όρια νομών, αλλά και σε διάφορες πόλεις, λόγω της παρεμβολής ανεκδιήγητων ασμάτων και αναλόγων εκπομπών τοπικών ραδιοφωνικών σταθμών.
Το πρόβλημα παραμένει άλυτο πολλά χρόνια. Ισως θα έπρεπε η διεύθυνση του τόσο σημαντικού αυτού σταθμού να μεριμνήσει σχετικά. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο κρατικός δίαυλος με ανυποχώρητο και μη υποκείμενο σε καμιά παρεμβολή σήμα είναι αυτός που τιτλοφορείται «ΕΡΑ Σπορ». Φαίνεται είναι σημαντικό να κοινωνήσουν κατά το δυνατόν περισσότεροι το χαμηλής αισθητικής χιούμορ («πλακίτσα», στη γλώσσα των παρουσιαστών) και την υποδαύλιση του φανατισμού τον οποίο, φυσικά, όλοι αποτάσσονται.