Κύριε διευθυντά
Η πρώτη «συνάντηση του κ. Στέφανου Κασσελάκη με την κοινοβουλευτική ομάδα έληξε με σκορ 28-16 στην πρόταση για το Προεδρείο, τα 16 λευκά. Πάμε στο μακρινό 1963. Ο Γεώργιος Παπανδρέου σχημάτισε κυβέρνηση μειοψηφίας με πρόεδρο της Βουλής τον Ηλία Τσιριμώκο. Είχε 138 βουλευτές, απέρριψε την προσφορά της Ε∆Α με 28 βουλευτές. ∆εν θεωρούνταν «ορίτζιναλ». (Ηταν μολυσμένοι με το μικρόβιο το έξωθεν προερχόμενο, όπως αναφερόταν στον πρωτοχρονιάτικο λόγο του βασιλέως). Ομοίως και ο Τσιριμώκος. Ηταν υπουργός του ΕΑΜ στο βουνό επί Κατοχής. Τον Φεβρουάριο 1964, η Ε.Κ. με 52,72% πήρε 171 βουλευτές. Ο Παπανδρέου προτείνει για πρόεδρο της Βουλής τον Γεώργιο Αθανασιάδη-Νόβα (ποιητή, γνωστό και ως «γαργάλατα»). Η υποψηφιότητα του Νόβα ενόχλησε την περί τον Αντρέα αριστερή πτέρυγα της Ε.Κ. Στην ψηφοφορία βγήκαν 30 ψηφοδέλτια που έγραφαν ∆ΗΜΟΚΡΑΤΙΑ. Τότε ο γέρος είπε «Η ∆ημοκρατία επροδόθη εκ των ένδον». Ξαναέγινε ψηφοφορία και υπερψηφίστηκε ο Νόβας. (Αν δεν εκλεγεί πρόεδρος, σημαίνει πως η κυβέρνηση δεν έχει την εμπιστοσύνη της Βουλής και… πέφτει!). Τον επόμενο χρόνο ο Νόβας ήταν ο πρώτος πρωθυπουργός της «αποστασίας». Καταψηφίστηκε στη Βουλή, ακολούθησε ο Τσιριμώκος που καταψηφίστηκε επίσης. Τελικά με τη «σαλαμοποίηση» της Ενώσεως Κέντρου, «επιβίωσε» ο Στέφανος Στεφανόπουλος. Κάθε φορά αποστατούσαν πέντε έξι βουλευτές με το δέλεαρ κάποιου υπουργείου ή και χρηματισμό (λεγόταν και αυτό). Σήμερα, μετά 60 χρόνια με σκορ 28-16, αν παραφράζαμε τη ρήση του Γέρου της ∆ημοκρατίας, θα λέγαμε πως η «Αριστερά» επροδόθη εκ των ένδον. ∆εχόμενοι πως ο Κασσελάκειος ΣΥΡΙΖΑ, είναι η Αριστερά. Η αναφορά του προέδρου, κατά παράβαση του καταστατικού, πως «Οποιος υπονομεύει την ενότητα της Κ.Ο. και το μέλλον του ΣΥΡΙΖΑ – Π.Σ. δεν θα έχει θέση σε μελλοντικά ψηφοδέλτια του κόμματος», προκάλεσε αναβρασμό στην Κ.Ο. ∆ηλαδή πότε, μετά τετραετία; Μα μέσα σε ένα ή δύο μήνες ο Στέφανος έκανε την ανατροπή. Μπορούμε να προβλέψουμε τι μέλλει γενέσθαι σε μια τετραετία; Πέραν της ύβρεως, μήπως διακρίνουμε και αμετροέπεια;