Κύριε διευθυντά
Στις αυτοδιοικητικές εκλογές για την ανάδειξη δημάρχων και δημοτικών συμβούλων σε 332 δήμους όλης της επικράτειας (Νόμος Καλλικράτη) ο τίτλος, των δήμων, στη συντριπτική πλειονότητά τους, αναγράφεται με το όνομα της πόλης, όπου αυτός εδρεύει: π.χ. ∆ήμος Θεσσαλονίκης, Πειραιώς, Αλίμου, Αργους, Τανάγρας, Τρίπολης κ.λπ. Ευχάριστη, όμως, ονομαστική έκπληξη αποτελεί ο τίτλος 16 δήμων όλης της χώρας, προερχόμενος από τους δημότες της πόλης. Αναφέρουμε ενδεικτικά: ∆ήμος Αθηναίων, Χαλκιδέων, ∆ιρφύων – Μεσσαπίων (Εύβοια), Θηβαίων, Μεγαρέων, Λεβαδέων, Κορινθίων, Σικυωνίων, Ναυπλιέων, Πατρέων, Λαμιέων, Λαρισαίων, Τρικκαίων, Ιωαννίνων, Αρταίων και Καλυμνίων.
Ωστόσο, για λόγους δεοντολογικούς και γλωσσικής ομοιομορφίας ενδείκνυται ο τίτλος των δήμων, σε πανελλήνια κλίμακα, να έχει ενιαία μορφή, για όλους, είτε με το όνομα της πόλης, όπου εδρεύει ο δήμος, είτε με το όνομα των δημοτών, που προσδίδει ιδιαίτερη ιστορική βαρύτητα στην ονομασία, π.χ. Δήμος Αχαρνέων, Παλληναίων, Ερετριέων, Κυμαίων, Ιθακησίων, Σπαρτιατών, κ.ά.