Κύριε διευθυντά
Είναι γεγονός ότι τα αδέσποτα ζώα που γυρίζουν στους ελληνικούς δρόμους, είναι τα πιο άτυχα της Ευρώπης. Σε καμία άλλη χώρα δεν έχω δει τόσο πολλά, και σε τόσο κακή κατάσταση.
Μία όαση σε αυτή την κόλαση ήταν η εβδομαδιαία εκπομπή της συντάκτου σας Τασούλας Επτακοίλη «Πλάνα με ουρά» στην ΕΡΤ. Παρουσίαζε πολλές προσπάθειες της ιδιωτικής πρωτοβουλίας για την περίθαλψη και τη βοήθεια των ζώων, όχι μόνο συντροφιάς αλλά και μεγαλύτερα (ιπποειδή κ.ά.). Την περιμέναμε με ανυπομονησία κάθε Κυριακή.
Ξαφνικά πληροφορηθήκαμε πως η εκπομπή «κόπηκε». Μέσα σε εκατοντάδες ώρες προγράμματος (όχι πάντα ποιοτικού) καταργούν μία εκπομπή που ήταν –πέραν όλων των άλλων– πολύ χρήσιμη και ευχάριστη, γιατί έδινε συμβουλές από ειδικούς και μας ταξίδευε σε ωραία τοπία.
Τι κρίμα!