Κύριε διευθυντά
Ως αναγνώστης της «Καθημερινής», αλλά και ως απλός δημότης Θεσσαλονίκης, διάβασα το άρθρο του κ. Γιώργου Λιάλιου στο φύλλο της 13/10/2023 για τα 85 εκατ. ευρώ που πληρώθηκαν για το έργο της υποθαλάσσιας σήραγγας το οποίο δεν έγινε ποτέ.
Καλό το ρεπορτάζ για το έργο! Μία μόνο παρατήρηση: Σε δύο σημεία του το έργο αναφέρεται σαν «αμφισβητούμενης σκοπιμότητας» και «χρησιμότητας». Μια ματιά στον κυκλοφοριακό φόρτο της λεωφόρου Νίκης της Θεσσαλονίκης –και μάλιστα από τότε που προστέθηκε σ’ αυτήν και ο ποδηλατόδρομος– αποδεικνύει αν το έργο θα ήταν σκόπιμο ή χρήσιμο!