Κύριε διευθυντά
Το κύριο άρθρο της «Καθημερινής» (18/10/2023) με τίτλο «Η πρόκληση της πρόληψης» τα λέει όλα! Ηθελα να γράψω μια επιστολή σχετικά με το θέμα των αρμοδιοτήτων, όμως περιττεύει. Εύγε σε όποιον το συνέταξε!
Οταν δεν γνωρίζει ο πολίτης το ποιος είναι υπεύθυνος για τι (υπουργεία, περιφέρειες, δήμοι, δάση, κατασκευές, κ.λπ.), πώς μπορεί να αντιδράσει, ακόμα και να βοηθήσει;
Είθε η κυβέρνηση να κάνει αυτή τη μεταρρύθμιση, θα λύνονταν άπειρα προβλήματα και δυσλειτουργίες, άλλωστε νομίζω πως την περιμένουμε όλοι τώρα και πολύ καιρό, εξ ου και ο μεγάλος αριθμός ψηφοφόρων που είχε στηρίξει τη Νέα ∆ημορατία στις τελευταίες εθνικές εκλογές.
Οσο δεν λύνονται οι τελείως βασικές και απαραίτητες αλλαγές στις κρατικές δομές, δεν μας σώζουν οι όποιες –καλές– προσπάθειες εκσυγχρονισμού – βλέπε διάφορες εφαρμογές Διαδικτύου και άλλες. Απλώς καθυστερούμε όσο μπορούμε την ομαλή κρατική λειτουργία που θα όφειλε προ καιρού να είχε αποκτήσει και η χώρα μας, το «Ελλαδιστάν», για να θυμηθούμε τον καθηγητή κύριο Χρήστο Γιανναρά που τελικά λείπει σε όλους μας!