Κύριε διευθυντά
Οταν προσπαθείς να διορθώσεις ένα λάθος σου υπάρχει περίπτωση να υποπέσεις σε ένα νέο που ίσως είναι και χειρότερο. Αναφέρομαι για την πρόσκληση-αστραπή του κ. Κυριάκου Μητσοτάκη προς τον κ. ∆ημήτρη Κουρέτα στο Μέγαρο Μαξίμου. Σίγουρα κάτι είχε στο μυαλό του ή του το υπέδειξαν κάποιοι σύμβουλοί του να καλέσει αυτόν που ανέτρεψε τις προεκλογικές επενδύσεις της Ν.∆. στην Περιφέρεια Θεσσαλίας;
Πολλοί είπαν μπράβο, ωραίος ελιγμός. Ρωτάω όμως εγώ ο απλός πολίτης που βλέπει τα πράγματα λίγο διαφορετικά και δεν του αρέσει να του υποδεικνύουν ποιον θα ψηφίσει. Γιατί κύριε πρωθυπουργέ μέχρι την Παρασκευή των εκλογών του β΄ γύρου ήσασταν στη γύρα ο ίδιος αλλά παρακινήσατε και όλα τα σοβαρά σας στελέχη να κάνουν το ίδιο για να πετύχετε ένα εκλογικό χατ τρικ; Γιατί κ. πρωθυπουργέ καλέσατε μόνο τον κ. Κουρέτα; Γιατί δεν καλέσατε και τους υπόλοιπους όπως τον κ. Τοψίδη, τον κ. Μουτζούρη και άλλους υποψηφίους που επίσης ανέτρεψαν τις προσδοκίες σας; Θα έχουν άδικο οι ψηφοφόροι την επόμενη φορά που θα προσπαθήσετε πάλι να τους χειραγωγήσετε για να ψηφίσουν κάποιον Αγοραστό ή κάποιον Μπακογιάννη να ψηφίζουν κάποιον Κουρέτα ή κάποιον Δούκα έτσι για αντίδραση, όπως έγινε άλλωστε;