Κύριε διευθυντά
Δηλώνω εξαρχής ότι μου αρέσουν πολύ τα νέα πεζοδρόμια της Πανεπιστημίου. Χαίρομαι να τα περπατώ, γιατί είναι άνετα, καλαίσθητα, χωρίς παγίδες και με πολύ πράσινο. Αντάξια των εμβληματικών κτιρίων αυτής της λεωφόρου. Απορώ με τους συμπολίτες μου που κρίνουν το έργο ως περιττό, κοστοβόρο, φαραωνικό…
Με την ίδια λογική και τα έργα τέχνης που στολίζουν το μετρό, τα πάρκα, τις πλατείες, είναι περιττά. Κοστίζουν. Και η καλή αρχιτεκτονική κοστίζει. Ολα τα ωραία πράγματα κοστίζουν, αλλά, φευ, τα έχουμε ανάγκη!
Συμφωνώ ότι ως πολίτες ταλαιπωρηθήκαμε κατά την κατασκευή του έργου. Το αποτέλεσμα όμως μας αποζημίωσε.
Ελπίζω να το σεβαστούμε όλοι, όπως ελπίζω και να συντηρείται.