Κύριε διευθυντά
Τα εξαιρετικά κείμενα του ιστορικού κ. Κώστα Σταματόπουλου και της συγγραφέως κ. Αθηνάς Κακούρη με παρότρυναν να αναφερθώ στις διαχρονικά άστοχες κινήσεις που επέτρεψαν κατ’ αρχάς τη μετακίνηση και μετέπειτα τη συσσώρευση πολύτιμων ιστορικών, καλλιτεχνικών και σπάνιων υλικών μαρτυριών σε ακατάλληλους χώρους του Τατοΐου. Γιατί είναι γνωστό ότι οποιαδήποτε μετατροπή της «in situ» κατάστασης των υλικών μαρτυριών θεωρείται καταστροφική. Επομένως, «τα χνάρια της ιστορίας» είχαν αρχίσει πριν από πολλά χρόνια να «τρεμοσβήνουν» για να καταλήξουν σήμερα σε ένα απροσδιορίστου σκοπιμότητας και αποτελέσματος έργο.