Κύριε διευθυντά
Διαβάζω καθημερινά την «Καθημερινή». Επιτρέψτε μου μια παρατήρηση. Γιατί χρειάζεται να έχουμε λεξικό Αγγλικής για να διαβάσουμε τα άρθρα της εφημερίδας; Είναι μια μόδα; Είναι μια τάση; Το βλέπω σε όλες τις εφημερίδες, σε κάθε άρθρο, κάθε δημοσιογράφος λες και μεγάλωσε εκτός Ελλάδας και αισθάνεται πως οι αγγλικές λέξεις θα προσδιορίσουν τις έννοιες καλύτερα και σαφέστερα από τους ελληνικούς όρους.
Θα περίμενα η «Καθημερινή» να ανοίξει δικό της δρόμο, τιμώντας τη γλώσσα μας. Οπως όλοι ξέρουμε, υπάρχουν ελληνικές λέξεις για ΟΛΕΣ τις έννοιες.