Κύριε διευθυντά
Ο φίλος καθηγητής Χ. Κ. Τσούκας στη χριστουγεννιάτικη επιφυλλίδα του υπό τον τίτλο «Αν δεν πιστέψεις, δεν θα καταλάβεις» (μια «θέση» που έλκει την καταγωγή της από την Αυγουστίνεια θεολογία) ορθώς τονίζει τη σύνδεση μεταξύ γνώσης και εμπιστοσύνης.
Θα μπορούσε, ωστόσο, συμπληρωματικώς, έστω, να σημειωθεί η συναφής εκτίμηση εν είδει clausula salvatoria του Αντρέ Ζιντ: «Pour comprendre, if faut aimer». Η αγάπη, το συμπάσχειν αποτελεί προϋπόθεση της κατανόησης, παράλληλα με την εμπιστοσύνη ή την πίστη.
*Ομότιμος καθηγητής ΕΚΠΑ