Kύριε διευθυντά
Νομίζω ότι επιτέλους έφτασε η ώρα κάποιος επίσημος θεσμός, όπως π.χ. η Ακαδημία Αθηνών, να ξεκαθαρίσει προς δημοσιογράφους και δημοσιογραφούντες ότι το ρήμα επέρχομαι χρησιμοποιείται για να δηλώσει κάποιο επερχόμενο/αναμενόμενο κακό, όπως π.χ. επέρχεται κίνδυνος πυρκαγιάς ή πολέμου ή έλλειψης κάποιου αγαθού, και όχι για να δηλώσουμε κάτι το μελλοντικό, π.χ. σύντομα έρχεται το καλοκαίρι ή πρόκειται να παντρευτεί ο πρίγκιπας του Βελγίου. Για τέτοια, φυσικά να συμβούν, υπάρχουν πολλά άλλα ρήματα, όπως π.χ. σύντομα θα μπούμε σε περίοδο εκπτώσεων ή σύντομα θα δούμε σημαντικές μειώσεις στις τιμές κ.λπ. κ.λπ.
Ευχαριστώ για τη φιλοξενία σας και σας εύχομαι ήρεμο 2024.
*υπερήλικος αναγνώστης σας