Κύριε διευθυντά
Ακουσα πρόσφατα εκφωνήτρια ειδήσεων ενός (αριστερών προσανατολισμών) ραδιοφωνικού σταθμού να μεταλλάσσει, τουλάχιστον δύο φορές, την πρόσφυγα σε… προσφύγισσα, προδήλως κατά το μάγος – μάγισσα, δούκας – δούκισσα κ.ά. Πριν να… σκίσω όσες γραμματικές της ελληνικής γλώσσας έχω στη βιβλιοθήκη μου, θα ήθελα να ρωτήσω την εν λόγω εκφωνήτρια, αλλά και κάθε αρμόδιο, ποιο είναι το θηλυκό των φυγάς, φοροφυγάς, φαγάς, ρολογάς, γίγας και άλλων σχετικών; (Εκτός αν ήθελε να πει προσφυγούσα…)