Κύριε διευθυντά
Σχετικά με το σχόλιό σας στην «Καθημερινή της Κυριακής» 6-7 Ιανουαρίου 2024, με τίτλο «Κακομαθημένη οικογένεια», αφού σωστά στηλιτεύσατε τις παρεμβάσεις ανόητων γονέων στη σχολική πορεία των παιδιών τους, αναφέρατε και ζητήματα έλλειψης ανάληψης ρίσκου. Εκφράζω την πλήρη διαφωνία μου. Οι Ελληνες ρισκάρουν όταν:
· Πληρώνουν λογής λογής φροντιστήρια ή ιδιωτικά σχολεία, σε δημοτικό, γυμνάσιο, λύκειο.
· Πληρώνουν έξοδα διαμονής για σπουδές σε αμφιβόλου ποιότητας και αποδοτικότητας σχολές τριτοβάθμιας εκπαίδευσης.
· Συντηρούν δυστυχώς το παραγωγικό μοντέλο της χώρας που βασίζεται δυστυχέστατα σε εμπόριο, μικρομεσαίες επιχειρήσεις και σε ελεύθερους επαγγελματίες, σε αντίθεση με τις γιγάντιες επιχειρήσεις της Δυτ. Ευρώπης.
· Επαιξαν στο χρηματιστήριο και καταστράφηκαν από το υπερβάλλον ρίσκο το 1999 αλλά και την περίοδο ανακεφαλαιοποίησης των τραπεζών.
Οι δυτικοευρωπαίοι Γερμανοί, Ολλανδοί, κ.λπ., οι Εσθονοί, Λετονοί πρώην σοβιετοκρατούμενοι, πόσο και τι ρισκάρουν;
*Οικονομολόγος, Σέρρες