Κύριε διευθυντά
Καλά στις ευρωεκλογές, αλλά και στις εθνικές εκλογές να ψηφίζουν οι απόδημοι; Να αποφασίζουν δηλαδή άνθρωποι που λείπουν πέντε, δέκα ή και πενήντα χρόνια από την Ελλάδα για τη δική μας ζωή και διαβίωση; Να αποφασίζουν αυτοί που δεν ζουν εδώ για μας που ζούμε εδώ;
Ε, όχι! Δεν ξέρω ποιους εξυπηρετεί ή συμφέρει κάτι τέτοιο, μάλλον τους πολιτικούς… Βεβαίως να ψηφίζουν οι φοιτητές που σπουδάζουν στο εξωτερικό προπτυχιακά ή μεταπτυχιακά, βεβαίως να ψηφίζουν οι Ελληνες που έχουν πάει στο εξωτερικό για συγκεκριμένο χρόνο και συγκεκριμένη δουλειά. Αλλά ας μπουν κάποια χρονικά όρια και κάποιες προϋποθέσεις…
*Τέως καθηγήτρια Ιονίου Πανεπιστημίου