Κύριε διευθυντά
Στο άρθρο του στην «Κ» (21/1/2024) ο κ. Ανδρέας ∆ρυμιώτης αναφέρεται στο σημαντικό πρόβλημα της παγκόσμιας ανάγκης εξεύρεσης νέων πηγών ενέργειας.
Ο κ. Δρυμιώτης –πάντα επαρκής και ενημερωμένος– προτείνει την αύξηση των εν χρήσει πυρηνικών αντιδραστήρων.
Θα ήθελα να προτείνω μια άλλη λύση –όχι δική μου– που χρόνια τώρα ερευνά η παγκόσμια επιστημονική κοινότητα: την πυρηνική σύντηξη ελαφρών πυρήνων. Λύση χωρίς κινδύνους ακτινοβολιών και άπειρες ποσότητες πρώτης ύλης: το νερό των Ωκεανών. Αυτή θα είναι η οριστική λύση του ενεργειακού προβλήματος.
Ισως μια κυνική εξήγηση της μη εφαρμογής της, μέχρι τούδε, να είναι η πίεση των πετρελαϊκών χωρών που περιμένουν να εξαντληθούν πρώτα τα αποθέματά τους.
Στην Ελλάδα υπάρχει μια ερευνητική ομάδα Σύντηξης (στον «Δημόκριτο») που συνεργάζεται με αντίστοιχες ομάδες του εξωτερικού.
* Φυσικός