Κύριε διευθυντά
Ο αρθρογράφος κ. Πάσχος Μανδραβέλης εις το άρθρο του εις την έγκριτον εφημερίδα σας της 23/1/2024, σχετικά με τον γάμο των ομοφυλοφίλων, σχολιάζοντας τοποθέτηση του βουλευτού κ. Ν. Μηταράκη, γράφει μεταξύ άλλων: «γεννάται ένα ερώτημα. Τι θα γίνει με τα παιδιά, αυτά που είναι απάνθρωπο να πηγαίνουν σε ιδρύματα; Αυτό που πρωτίστως θέλει να θεραπεύσει η εν λόγω κυβερνητική πρωτοβουλία».
Ομως επ’ αυτού η Ιερά Σύνοδος της Ιεραρχίας απεφάνθη ότι το θέμα αυτό μπορεί να τακτοποιηθεί με νομοθετικές παρεμβάσεις στο πλαίσιο του συμφώνου συμβίωσης!
Στην ίδια γραμμή κινείται σε συνέντευξή του και ο έγκριτος νομικός και εξέχων υπουργός της κυβερνήσεως κ. Μ. Βορίδης.
Δηλαδή σοβαρά μιλάμε ότι σε ένα ζεύγος ομοφυλοφίλων με σύμφωνο συμβίωσης, όταν πεθάνει ο έχων υιοθετήσει το παιδάκι, δεν μπορεί να υπάρξει νομοθετική ρύθμιση να παραμείνει στην επιμέλεια του άλλου;
Γιατί λοιπόν, αφού υπάρχει άλλη θεραπεία, να διχασθεί η κοινωνία, διότι ακριβώς περί διχασμού πρόκειται, αφού δημοσκοπήσεις δείχνουν ότι οι μισοί Ελληνες είναι υπέρ και οι μισοί κατά του υπό εκκόλαψιν, περιττού σύμφωνα με τα ως άνω, νομοσχεδίου;
*Πρώην διοικητής του Ιπποκρατείου Νοσοκομείου Αθηνών