Κύριε διευθυντά
Οι καταλήψεις πολλών πανεπιστημιακών σχολών το τελευταίο διάστημα αποτελούν νερό στον μύλο της κυβέρνησης που προωθεί τα ιδιωτικά πανεπιστήμια παρά τη ρητή απαγόρευση με βάση το άρθρο 16 του Συντάγματος. Για τον απλούστατο λόγο ότι το δημόσιο πανεπιστήμιο έτσι παρουσιάζεται για ακόμη μια φορά στα μάτια της κοινής γνώμης ως το απόλυτο μπάχαλο. Τα τελευταία 50 χρόνια έχουν γίνει πολλά που το επιβεβαιώνουν πανηγυρικά. Για τα ιδιωτικά ή μη κρατικά (sic) πανεπιστήμια χρειάζεται πρώτα συνταγματική αναθεώρηση. Απορώ πώς οι «φωστήρες» που κυβερνούν δεν το έμαθαν ακόμη. Ισως η επαναφορά του θέματος στο προσκήνιο δεν γίνεται τυχαία μιας και χρειάζεται αυξημένη πλειοψηφία στο Κοινοβούλιο για την όποια συνταγματική αναθεώρηση.