Κύριε διευθυντά
Η πρόταση του Αρίστου ∆οξιάδη («Καθημερινή» 28/1/2024) για τη δημιουργία «οικονομίας της γνώσης» θα πρέπει να τύχει ιδιαίτερης προσοχής. Η χώρα βρίσκεται σε περίοδο μεταρρυθμίσεων που θα πρέπει να υλοποιηθούν με επιτυχία ξεπερνώντας αναχρονιστικές αντιλήψεις. Η δημιουργία ενός εθνικού σχεδίου που θα εστιάσει στην ανάπτυξη συγκεκριμένων στόχων σε καθορισμένο χρονικό πλαίσιο, όπως περιγράφεται στο άρθρο, θα είναι πολλαπλώς ωφέλιμη για τη χώρα.
Τον τελευταίο καιρό πληθαίνει η συγκρότηση ομάδων από αναγνωρισμένα και καταξιωμένα άτομα στη ∆ιασπορά αλλά και μέσα στη χώρα που έχουν συναφείς σκοπούς που θα μπορούσαν να συμβάλλουν αποφασιστικά σε ένα στρατηγικό εθνικό σχέδιο «οικονομίας της γνώσης». Θα μπορούσε επίσης η «οικονομία της γνώσης» να εξελιχθεί σε ευρύτερο σχηματισμό της «Ελλάδας της Γνώσης». Πανεπιστημιακοί και εκπαιδευτικοί φορείς, ερευνητικά κέντρα, επιστημονικοί, επαγγελματικοί φορείς, οργανώσεις της ∆ιασποράς και άλλοι οφείλουν να συμμετάσχουν ενεργά και να καταθέσουν τις προτάσεις τους. Η προσπάθεια αυτή αξίζει να τύχει της υποστήριξης και του συντονισμού από τα μεγάλα κοινωφελή ιδρύματα της πατρίδας μας.