Κύριε διευθυντά
Εξαιρετικά εύστοχη (για άλλη μια φορά) η γελοιογραφία του Ανδρέα Πετρουλάκη («Καθημερινή», 31/1/2024) σχετικά με τη δημιουργία ενός διεθνούς κέντρου διανομής προϊόντων ΙΚΕΑ στην Ελλάδα. Σε ερώτηση του πρωθυπουργού για τον ρόλο των φορτωμένων με κιβώτια φορτηγών στον ορίζοντα, η απάντηση είναι: «Βίδες για να το συναρμολογήσουμε». Η γελοιογραφία μου θύμισε τη γνωστή αρνητική διαφήμιση των ανταγωνιστών του ομίλου «και καλή τύχη στη συναρμολόγηση». Ο λόγος που είχε απήχηση η ατάκα αυτή στη χώρα μας (ενώ δεν έχω αντιληφθεί να έχει χρησιμοποιηθεί αλλού) είναι, ίσως, ότι αποτελεί μια έμμεση επιβεβαίωση της έλλειψης «πρακτικών/σφαιρικών δεξιοτήτων» που χαρακτηρίζει πολλούς από τους συντοπίτες μας. Ας ελπίσουμε ότι η επένδυση για τη δημιουργία του εν λόγω κέντρου του ΙΚΕΑ δεν θα κολλήσει στη δεξιότητα εκείνη στην οποία συνήθως υπερτερούμε: Τον λαβύρινθο της ελληνικής γραφειοκρατίας.
*Συνταξιούχος Παθολόγος