Κύριε διευθυντά
Ο κυβερνητικός εκπρόσωπος κ. Παύλος Μαρινάκης είπε προ ημερών «πρώτα ο Θεός, το νομοσχέδιο για τον πολιτικό γάμο των ομοφύλων θα περάσει». Οβιδιακή μεταμόρφωση σε διπλωματική γλώσσα, ελέω της αριθμητικής των ψήφων ή μήπως ο Θεός παρέδωσε στον Μωυσή την 11η εντολή που λέει «μην παριστάνετε του Ποντίους Πιλάτους, διότι γίνεσθε συνεργοί στο έγκλημα»; Πάντως η πρωθυπουργική προτροπή περί αποχής αντί της καταψήφισης του νομικά και ηθικά διάτρητου νομοσχεδίου συνιστά εμπαιγμό όμοιο με τα πάλαι ποτέ γαλάζια ψηφοδέλτια που καθιέρωναν τη «μυστικότητα» της ψήφου επί ΠΑΣΟΚ.
Ο Αρχιμανδρίτης Λεόντιος Μαχαιράς, από του άμβωνος της Φανερωμένης στη Λευκωσία, σε εμπνευσμένο κήρυγμά του για τον εν Κανά της Γαλιλαίας γάμο, είπε κάποτε: «το ύδωρ ιδόν τον Κύριόν Του ηρυθρίασε». Εσείς κύριοι βουλευταί ανερυθρίαστα θα παραδώσετε τα Αγια τοις κυσί χάριν της έδρας; ∆εν σας ενοχλεί ότι η περιέργεια του παιδιού ομοφύλων ίσως το οδηγήσει στην κλειδαρότρυπα της κρεβατοκάμαρας για να δει τι γίνεται εκεί μέσα; Θα του εξηγήσετε τον ρόλο του γονέα 1 και του γονέα 2; Θα μπορέσετε να του εξηγήσετε ως πατέρες του έθνους τη σημασία της αρετής και τι σημαίνει «κατά φύσιν ζην, τουτέστιν κατ’ αρετήν ζην»;
Ομως, η Πυθία είπε και ελάλησε. «Εσσεται ήμαρ». Η αποχή μη γίνει απόχη των ψήφων εμπιστοσύνης του λαού προς τους ασεβούντας αντιπροσώπους του και τρίβουμε όλοι τα μάτια μας για το ποιος, πράγματι, νομοθετεί σ’ αυτήν τη χώρα.