Κύριε διευθυντά
Εχει ασχοληθεί καθόλου η πολιτική ηγεσία του υπουργείου Παιδείας με το ποια θα είναι τα «ανώτερα» επαγγελματικά δικαιώματα των αποφοίτων των νέων «ανώτερων» ΙΕΚ (ΣΑΕΚ); Μήπως ξεκινήσει πόλεμος των αποφοίτων ΑΕΙ και αποφοίτων ΣΑΕΚ, όπως αυτός που βιώσαμε μεταξύ αποφοίτων ΤΕΙ και διπλωματούχων μηχανικών; Φαίνεται ότι η «αναβάθμιση» σπουδών με αλλαγή τίτλων καλά κρατεί.
Θυμάμαι ότι η αρχική πρόταση ΚΕΚ έγινε ΙΕΚ για να δοθεί κύρος στον τότε νέο θεσμό! Μήπως επαναλαμβάνουμε τα ίδια λάθη του παρελθόντος; Τα ΣΑΕΚ χρειάζονται ποιοτική αναβάθμιση με καλύτερες υποδομές και επαγγελματικά πιστοποιημένους διδάσκοντες. Για παράδειγμα, μια παλιά έρευνα αποφοίτων ΙΕΚ έδειξε ότι ο μέσος χρόνος ανεργίας των αποφοίτων ήταν 2,7 έτη και ότι το 53 % των απασχολουμένων έκρινε μικρή ή ανύπαρκτη τη σχέση σπουδών με το επάγγελμα που ασκούσαν! Αν αυτά έχουν επιβεβαιωθεί και από πρόσφατες έρευνες, η ανωτεροποίησή τους με ενδεχομένως αμφιλεγόμενα και αμφισβητήσιμα επαγγελματικά δικαιώματα μάλλον θα χειροτερεύσει την απορρόφηση των αποφοίτων στην αγορά εργασίας.