Κύριε διευθυντά
Το δημοσίευμα της «Καθημερινής» «Χάνει την έκπτωση ΕΝΦΙΑ το 50% των ααφαλισμένων ακινήτων» (φ. 8/2/23) αφήνει άναυδους όσους θεωρούσαν και θεωρούν τον υπουργό Κωστή Χατζηδάκη σοβαρό πολιτικό.
Αποκλείονται από την έκπτωση όσοι δεν είχαν ασφαλίσει μέσα στο 2023 τα ακίνητά τους έναντι πλημμύρας, κάτι που δεν συνηθίζεται, έστω και αν είναι χρήσιμο, προσθέτω εγώ και λόγω επαγγελματικής πείρας. Οφειλε όμως το υπουργείο να το γνωρίζει και να ενημερώσει τους πολίτες.
Για να μην ισχύσει το γνωστό «φύκια για μεταξωτές κορδέλες» ή το «άνθρακες ο θησαυρός», οφείλει το υπουργείο να αναλάβει την ευθύνη της ελλιπούς και μη έγκαιρης ενημέρωσης των πολιτών και να εξαιρέσει για φέτος την κάλυψη για πλημμύρα από τα προαπαιτούμενα για την έκπτωση του ΕΝΦΙΑ.