Κύριε διευθυντά
Στην «Καθημερινή» (φ. 17/2/2024) δημοσιεύεται άρθρο του εκλεκτού συνεργάτη σας κ. Παναγιώτη Λάμψια με τίτλο «Ο τυχερός Μητσοτάκης και οι… απέναντι». Το άρθρο αφορά την «πολυθρύλητη εκδήλωση των τριών στελεχών (της Κεντροαριστεράς) που αναζητούσαν τον αντίπαλο του Κυριάκου Μητσοτάκη» και διαπιστώνει ότι «το ερώτημα παραμένει ακόμα αναπάντητο». Πράγματι, αν νουνεχής ψηφοφόρος ρίξει μια ματιά στις διαθέσιμες επιλογές… ανατριχιάζει.
Αυτό μού θύμισε ένα παλαιό ανέκδοτο από αμερικανικές εκλογές. Νύχτα στο Σέντραλ Παρκ της Νέας Υόρκης ένοπλος προτείνει το περίστροφό του σε περαστικό και τον ρωτάει απειλητικά: Νίξον ή Φορντ; Ο απειλούμενος διστάζει και τελικά απελπισμένος απαντά: Shοot (Πυροβόλησε).