Κύριε διευθυντά
Τυγχάνει εξαιρετικά ενδιαφέρον το ρεπορτάζ με τον τίτλο «Οπου σχολείο και ποιητής», το οποίο δημοσιεύθηκε στην «Καθημερινή» της 29/3/2024 και αναφέρεται στο πρόγραμμα ονοματοδοσίας των σχολείων της χώρας μας. Οπως διαπιστώνουμε στο πρόγραμμα αυτό αναγράφονται πολλές προσωπικότητες και ειδικότερα ποιητές.
Ωστόσο υπάρχει μία παράλειψη. Πρόκειται για τον μεγάλο εθναπόστολο και ιερομάρτυρα Κοσμά τον Αιτωλό, ο οποίος παρακινούσε, στα δύσκολα εκείνα χρόνια, τους Ελληνες να ιδρύσουν σχολεία για να διδάσκονται τα παιδιά κυρίως ελληνική γλώσσα και ιστορία. Ως είναι γνωστόν, ο ίδιος ίδρυσε περί τα 200 σχολεία και στήριξε το Γένος.
Ισως σε μία δεύτερη και ωριμότερη σκέψη να προστεθεί το όνομά του σε κάποιο σχολείο.
Μετ’ ευχών.