Κύριε διευθυντά
Με αφορμή τη φωτογραφία ενός πίνακα του σημαντικού ζωγράφου της ελληνικής διασποράς Θεόδωρου Ράλλη (1852-1909) στην «Κ» της 30-4-2024, θα ήθελα να προσθέσω ότι ο εν λόγω αναφερόμενος ζωγράφος, γόνος προφανώς της μεγάλης και ομώνυμης οικογενείας της Χίου, συνέθεσε και πίνακα εμπνευσμένο από το ποίημα του Κ. Καβάφη «∆έησις», δημοσιευμένο στο τεύχος του 15νθήμερου περιοδικού «Παναθήναια» της 30ής Νοεμβρίου 1903.
Στο ίδιο τεύχος περιλαμβάνεται και το ιστορικό άρθρο του Γρ. Ξενόπουλου, ο οποίος με σπάνια οξυδέρκεια διέκρινε το μοναδικό ποιητικό ταλέντο του Καβάφη. Τον πίνακα αυτόν ο Θ. Ράλλης εξέθεσε σε έκθεσή του στο Κάιρο της Αιγύπτου.
Τα «Παναθήναια» έγραφαν στο τεύχος της 29-2-1904: «…”Η θάλασσα στα βάθη της” εκ των εφετινών έργων του επισύρουν περισσότερο την προσοχή του κοινού. Οι ωραίοι στίχοι του Κ. Καβάφη, οι οποίοι δημοσιεύτηκαν εις τα Παναθήναια της 30-11-1903 σελ. 29 είναι γραμμένοι κάτω από την εν λόγω εικόνα “Η θάλασσα στα βάθη της πήρ’ έναν ναύτη”».
Αβασίμως επομένως ο Στρατής Τσίρκας στο βιβλίο του «Ο Καβάφης και η εποχή του» υποστηρίζει ότι η «Δέησις» (1898) είναι ποίημα εμπνευσμένο από τον πίνακα του Θ. Ράλλη.
Διερωτώμαι πού να βρίσκεται αυτός ο πίνακας του Θ. Ράλλη.