Κύριε διευθυντά
Διαβάζω (φ. «Κ», 21/7/2024) ότι προχωράει το σχέδιο συγχώνευσης της Αttica Bank με την Παγκρήτια Τράπεζα. ∆εν καταλαβαίνω γιατί τόσος ενθουσιασμός. ∆ύο άρρωστοι οργανισμοί ποτέ δεν μας κάνουν έναν υγιή.
Εχω χρηματίσει στέλεχος μεγάλης πολυεθνικής τράπεζας για μερικές δεκαετίες και λίγα χρόνια στην Alpha Bank υπό τον Γιάννη Κωστόπουλο (τον μόνο Ελληνα τραπεζίτη που εκτίμησα) και θυμάμαι που μας είπε ότι η Ελλάδα αντέχει μόνο δυόμισι τράπεζες. Τώρα σχεδιάζεται να γίνουν πέντε οι συστημικές τράπεζες. Μακάρι να επιτύχουν και οι πέντε. Φοβάμαι πως δεν θα επιτύχουν και θα το πληρώσουν πάλι οι μέτοχοι.
*Οικονομολόγος, Κηφισιά