Κύριε διευθυντά
Μαθαίναμε στα σχολικά μας χρόνια και διαβάζουμε και τώρα (βλ. Λεξικό Μπαμπινιώτη) ότι εθνικότητα είναι η ιδιότητα του μέλους ενός έθνους, δηλ. ενός συνόλου ανθρώπων που πιστεύουν και αποτελούν ένα ομοιογενές σύνολο και συνδέονται μεταξύ τους με τους δεσμούς κοινής καταγωγής, κοινού ιστορικού παρελθόντος, κοινών στοιχείων πολιτισμού, κοινών ιδανικών και πολλές φορές κοινής γλώσσας και θρησκείας. Οι δεσμοί αυτοί νομίζω ότι είναι έμφυτοι στους ανθρώπους, ριζωμένοι άρρηκτα στην ύπαρξή τους και στην ψυχή τους και, συνεπώς, δεν δημιουργούνται ούτε καταργούνται με νόμους, Συντάγματα και διεθνείς συμβάσεις. Αν έτσι έχουν τα πράγματα, τότε ο σχετικός όρος της συμφωνίας των Πρεσπών για αναγνώριση μακεδονικής εθνικότητας πρέπει να θεωρείται ως «μη γεγραμμένος». Και μία απορία: Αν ρωτηθούν οι Αλβανοί πολίτες της Βόρειας Μακεδονίας σε ποία εθνικότητα ανήκουν, τι άραγε θα απαντήσουν;
Γ. Π. Παπασταματιου