Η Πρόεδρος της Δημοκρατίας, με αφορμή τη δολοφονία του 19χρονου στη Θεσσαλονίκη, προέβη χθες σε παρέμβαση κατά της βίας με ανάρτηση στον λογαριασμό της στο Facebook: «Tο τραύμα που προκαλεί στην κοινωνία μια τέτοια πράξη θα παραμείνει ανοιχτό όσο ευνοείται η οπαδική εξαλλοσύνη και ο χουλιγκανισμός και, κυρίως, όσο καλλιεργείται ως δείγμα ανδρισμού η βαρβαρότητα και η βία εντός και εκτός γηπέδων», έγραψε η κυρία Σακελλαροπούλου και τόνισε: «Το αδιανόητο συμβάν επαναφέρει τα ανησυχητικά ερωτήματα ενός, δυστυχώς, διαχρονικού φαινομένου: πώς επιτρέψαμε να μετατραπεί ο χώρος του ποδοσφαίρου και του αθλητισμού γενικότερα σε πεδίο εκδήλωσης του πιο ακραίου μίσους, των πιο βάναυσων, πρωτόγονων ενστίκτων; Πώς ανεχόμαστε να γίνονται οι δρόμοι, τα πάρκα, οι πλατείες μας σκηνικό βιαιοτήτων ανάμεσα σε αντίπαλες συμμορίες, θέτοντας σε κίνδυνο την ασφάλεια των πολιτών; Και, το πιο σημαντικό όλων: μέσα από ποιες διαδικασίες κατέληξε να γίνει η βία ο μόνος τρόπος έκφρασης μιας μερίδας νέων με προβλήματα κοινωνικής ένταξης;».
Παρέμβαση Σακελλαροπούλου με αφορμή τη δολοφονία του 19χρονου στη Θεσσαλονίκη
45" χρόνος ανάγνωσης