Με χαλαρή διάθεση και χωρίς να μπει καθόλου ως είθισται σε πολιτική κουβέντα, εμφανίστηκε ο Κυριάκος Μητσοτάκης στην καθιερωμένη συνάντηση με τους δημοσιογράφους λίγο πριν ανοίξουν οι κάλπες.
Αρχικά μίλησε για την κούραση της προεκλογικής περιόδου, λέγοντας πως δεν πρόλαβε να παίξει καθόλου μπάσκετ.
Συνεχίζοντας σε μπασκετικούς ρυθμούς σχολιάσε τη νίκη του Ολυμπιακού στον ημιτελικό, λέγοντας πως «αυτό ήταν το δύσκολο». Μάλιστα σημείωσε πως υπάρχει εκλογικό τμήμα στο Κάουνας και «θα το δω με ενδιαφέρον».
Συνεχίζοντας σε αθλητικούς ρυθμούς είπε πως στο ποδόσφαιρο παίζει «δεξί χαφ», πριν η συζήτηση γυρίσει στην προεκλογική περίοδο.
Ο πρωθυπουργός εξέφρασε την άποψη πως η προεκλογική περίοδος «ήταν πολιτισμένη», αλλά δεν ήταν υποτονική καθώς «είδα πιο έντονα συναισθήματα από κόσμο φέτος και σαφέστατα παραπάνω κόσμο στις συγκεντρώσεις».
Το «τρελό» αίτημα
Ο πρωθυπουργός αναφέρθηκε και στο αγαπημένο του όπως έχει εξελιχθεί tik tok χαρακτηρίζοντας το «δυνατό εργαλείο».
Όσον αφορά τις αντοχές του στην προεκλογική περίοδο ανέφερε πως κρατιέται σε φόρμα με γυμναστική. Ο κ. Μητσοτάκης αναφέρθηκε και στο πιο τρελό ρουσφέτι που του ζητήθηκε, λέγοντας πως ένας νεαρός του ζήτησε να φτιαχτεί ναός για το Δωδεκάθεο.
Για το αν έχει γούρια απάντησε πως έχει καθώς βοηθάνε να κάνεις το αβέβαιο πιο προβλέψιμο.
Όσον αφορά την πολιτική απέφυγε κάθε λέξη, λέγοντας πως σήμερα είναι ημέρα χαλάρωσης που θέλει να την περάσει με την οικογένεια του.
Ακολουθήστε το kathimerini.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, στο kathimerini.gr